Jakie działania podejmie prokurator po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wniosku o ściganie.

Gdy prokurator dojdzie do wniosku, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania przygotowawczego. Gdy uzna, że zawiadomienie nie ma podstaw faktycznych, wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Pokrzywdzony, który złożył zawiadomienie powinien otrzymać w ciągu 6 tygodni od tego dnia wiadomość o wszczęciu postępowania albo o odmowie jego wszczęcia. W razie nie otrzymania w tym czasie żadnych wiadomości można wnieść zażalenie na bezczynność prokuratury do prokuratora nadrzędnego. Zażalenie można wnieść także na postanowienie prokuratora odmawiające wszczęcia postępowania. Zażalenie wnosi się w ciągu 7 dni od otrzymania postanowienia do prokuratora nadrzędnego, za pośrednictwem prokuratora, który wydał zaskarżone postanowienie.

Jeżeli prokurator zbierze wiadomości dostatecznie uzasadniające podejrzenie, że zdarzenie, o którym go powiadomiono popełniła określona osoba tj. konkretny lekarz, sporządza postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ogłasza mu je i przesłuchuje go w charakterze podejrzanego.