Kto może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wniosek o ściganie.

Każdy, kto poweˇmie uzasadnione podejrzenie, że przebieg leczenia lub jego zaniechanie przyczyniły się do czyjejś śmierci albo spowodowały kalectwo, a zależy mu na pociągnięciu winnego do odpowiedzialności karnej, może złożyć doniesienie o przestępstwie do prokuratury rejonowej. Takie doniesienie może złożyć każdy, a więc nie tylko poszkodowany pacjent, ale także członkowie jego rodziny, i to nie powołując się w nim na żadne przepisy prawne, których naruszenia ich zdaniem lekarz się dopuścił.

Zawiadomienie można złożyć ustnie, z czego zostanie spisany protokół, lub pisemnie - najlepiej przesyłając je listem poleconym i zatrzymując pocztowe pokwitowanie nadania listu. Można też złożyć je w biurze podawczym prokuratury, za odebraniem pokwitowania na sporządzonej dla siebie kopii.

Większość przestępstw jest ścigana z oskarżenia publicznego tzn. wystarczy zawiadomić o nich prokuraturę, a zostanie wszczęte śledztwo. Jednak niektóre przestępstwa będą ścigane dopiero wtedy, gdy pokrzywdzony złoży wniosek o ściganie. Do przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego należy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta oraz narażenie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, jeśli sprawca działał nieumyślnie. Do złożenia takiego wniosku uprawniony jest wyłącznie pokrzywdzony lub jego przedstawiciel ustawowy, gdy chodzi o osobę małoletnią lub ubezwłasnowolnioną.