Jak może się zakończyć postępowanie przygotowawcze prowadzone przez prokuratora.

Prokurator może umorzyć postępowanie, jeżeli nie dało ono podstaw do wniesienia aktu oskarżenia do sądu.

Możliwe jest także warunkowe umorzenie postępowania karnego przez sąd, na wniosek prokuratora. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy popełnione przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, sprawca jego nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne, okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a istnieje pozytywna prognoza, że sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego. Warunkowe umorzenie może mieć miejsce także gdy sprawca dopuścił się czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 5, ale tylko wtedy, gdy pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił wyrządzoną mu szkodę.

Warunkowe umorzenie następuje na okres próby od roku do lat 2. Gdy sprawca poddany próbie naruszy porządek prawny, sąd może podjąć postępowanie karne.

Na postanowienie sądu o warunkowym umorzeniu służy zażalenie, tak oskarżonemu jak pokrzywdzonemu. Zażalenie wnosi się w ciągu 7 dni od ogłoszenia postanowienia lub jego doręczenia, do sądu który wydał postanowienie. Jeśli sąd ten nie uwzględni zażalenia, musi je przekazać do sądu II instancji.

Postępowanie przygotowawcze może zakończyć się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia, w ciągu 14 dni od wydania postanowienia o zamknięciu tego postępowania. O przesłaniu przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia zostaje zawiadomiony pokrzywdzony i oskarżony. Jednocześnie pokrzywdzony powinien zostać pouczony o przysługującym mu uprawnieniu do dochodzenia roszczeń majątkowych i o prawie do działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego.