Uwagi wstępne.

Uwagi oraz opisy zawarte na niniejszej stronie poświęcamy omówieniu drogi sądowego postępowania cywilnego.

Z doświadczeń wynika, że pierwszym odruchem poszkodowanych pacjentów i ich rodzin jest chęć ukarania lekarza odpowiedzialnego za pogorszenie ich stanu zdrowia. Jednakże praktyka wskazuje, iż z upływem czasu najważniejszym problemem staje się dla nich sfinansowanie dalszego leczenia oraz zapewnienie godziwych warunków życia, które minimalizowałyby skutki doznanego nieszczęścia.

Jednak powrót do zdrowia dla wielu ofiar błędów medycznych - jeśli nawet możliwy z medycznego punktu widzenia - jest często niemożliwy z powodów finansowych.

Wytoczenie sprawy cywilnej jest zazwyczaj jedyną drogą dla uzyskania pieniędzy na dalsze leczenie, jeśli sąd uzna racje poszkodowanego pacjenta za uzasadnione. Należy ostrzec osobę podejmującą się takiego procesu, że może spotkać się z krzywdzącymi oskarżeniami o chęć "zarobienia" cudzym kosztem na własnym nieszczęściu.

Wytoczenie i samodzielne prowadzenie przed sądem sprawy cywilnej nie jest rzeczą prostą, szczególnie gdy nie dysponuje się wiedzą prawniczą i medyczną. Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie adwokata, co może jednak okazać się trudne z dwóch powodów. Po pierwsze, z uwagi na kształtujący się dopiero w kraju rynek usług prawno-medycznych specjalizujący się w ochronie praw pacjentów. Niewielu jest aktualnie adwokatów mających za sobą podobne sprawy, których zdobyte w tym zakresie doświadczenie zagwarantuje wysoki poziom pomocy prawnej. Po drugie, znaczącym ograniczeniem dla pokrzywdzonego jest często brak stosownych środków finansowych na opłacenie fachowej pomocy. Zdaniem Stowarzyszenia, pacjent zlecający adwokatowi prowadzenie sprawy nie musi dysponować pieniędzmi na pokrycie pełnych kosztów jego wynagrodzenia - może zaproponować mu zapłatę w ratach.

Gdy jednak opłacenie pomocy prawnej przekracza możliwości poszkodowanego - po bezpłatną poradę może on udać się do siedziby sądu, gdzie dyżurują wyznaczeni adwokaci.

Innym sposobem na znalezienie osoby, która nieodpłatnie pokieruje pierwszymi krokami w sprawie, jest napisanie lub udanie się po poradę do uniwersyteckich poradni prawnych istniejących przy większości wydziałów prawa. Zapewne pokrzywdzony zostanie tam też poinformowany o prawie do ubiegania się o ustanowienie adwokata z urzędu.

W przypadku niemożności dotarcia do fachowej pomocy adwokackiej, jak też w razie nieotrzymania pomocy w ww. poradniach, dalsza część artykułów na niniejszej stronie omawia: w jakich okolicznościach można domagać się odszkodowania, jak samodzielnie napisać do sądu pozew o odszkodowanie, czego i od kogo się domagać, jak otrzymać zwolnienie od kosztów sądowych i adwokata z urzędu. Na końcu rozdziału zamieszczono przykład pozwu.

Postępowanie przed sądem cywilnym prowadzone jest na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a roszczenia omówione na niniejszej stronie znajdują oparcie w przepisach kodeksu cywilnego (k.c.).