Co może zrobić pokrzywdzony jeśli nie zgadza się z treścią wyroku.

Jeśli pokrzywdzony nie zgadza się z wyrokiem sądu I instancji, a jest stroną postępowania (czyli oskarżycielem posiłkowym i/lub powodem cywilnym), może wnieść odwołanie czyli apelację. Jeżeli w I instancji orzekał sąd okręgowy, to pokrzywdzony nie może wnieść apelacji sam, ponieważ w takim przypadku apelację musi sporządzić i podpisać adwokat.

Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.

Apelację wnosi się do sądu wyższego, nad sądem który wydał wyrok. Apelację wnosi się za pośrednictwem tego sądu, który wydał wyrok (jeśli w I instancji wyrok zapadł w sądzie rejonowym, to apelację wnosi się do sądu okręgowego, jeśli w I instancji orzekał sąd okręgowy - to odwołanie wnosi się do sądu apelacyjnego).

Wyrok wydany po rozpatrzeniu apelacji tj. wyrok sądu II instancji jest prawomocny, co oznacza, że nie można się od niego odwołać w trybie zwyczajnym.

Nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego wyroku jest kasacja. Nie można kasacji sporządzić samodzielnie. Kasacja musi być sporządzona przez adwokata i wniesiona w ciągu 30 dni od doręczenia wyroku sądu II instancji (jeśli jako strona pokrzywdzony nie zaskarżył wyroku sądu I instancji, to nie może wnieść kasacji od orzeczenia sądu odwoławczego, jeżeli orzeczenie sądu I instancji utrzymano w mocy lub zmieniono na jego korzyść). Kasację wnosi się do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu II instancji.

Jeśli pokrzywdzonemu nie przysługuje prawo do wniesienia kasacji, pozostaje mu zwrócić się do Prokuratora Generalnego (czyli Ministra Sprawiedliwości) lub do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o jej wniesienie. Wymienione podmioty mogą od każdego prawomocnego orzeczenia wnieść kasację w ciągu 6 miesięcy od jego uprawomocnienia się.